Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:29, miercuri, 21 ianuarie, 2015

A trecut la Domnul Protoiereul Mitrofor Vladimir Caprari

Cu adâncă mâhnire am aflat de trecerea la cele veșnice a părintelui Vladimir Caprari, paroh al bisericii „Sf. Diomid” din Chișinău și director al Centrului Creștin de Caritate și terapie duhovnicească „Caterd”. Din anul 1990, de când a fost hirotonit în treapta preoțească, Sfinția Sa a dus o intensă activitate pastoral-misionară, de-a lungul căreia a ajutat cu sfatul înțelept și cu fapta hotărâtă atâția și atâția oameni aflați în căutarea regăsirii duhovnicești.

Fiind o persoană energică și dedicată misiunii sale, Părintele Vladimir a fost respectat și apreciat pentru dăruirea sa și printre confrații de slujire, atât tineri, precum și în vârstă.

La ceas de grea despărțire, ne rugăm cu smerenie Domnului să-L odihnească alături cu drepții pe nou-adormitul Său rob, iar pe noi, cei rămași aici, pe pământ, să ne ajute și să ne îndrume pentru a urma și a continua faptele cele plăcute ale vrednicului de pomenire Părinte Vladimir. Amin,

Cu durere sufletească,

+ VLADIMIR.

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI AL ÎNTREGII MOLDOVE