19:11, vineri, 9 iunie, 2017

A trecut la Domnul, Protoiereul Igor Bahnă, parohul bisericii „Schimbarea la Față” din s. Cobâlea, r. Șoldănești

Cu tristeţe în suflet am aflat de trecerea la cele veșnice a Protoiereului Igor Bahnă, parohul bisericii „Schimbarea la Față” din s. Cobâlea, r. Șoldănești.

În aceste clipe grele suntem cu gândul și cu rugăciunea alături de familia și rudele îndurerate, îndemnându-i pe toți să se aline cu amintirea luminoasă a părintelui Igor și să se îmbărbăteze cu nădejdea învierii și a vieții veșnice.

Fie ca Mântuitorul Iisus Hristos, Biruitorul morții şi Domnul vieții, să așeze sufletul robului său Protoiereului Igor, împreună cu drepții, în lumina şi iubirea Preasfintei Treimi, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârșit.

Veșnica lui pomenire din neam în neam!

Cu părintești condoleanțe şi binecuvântări pentru familia îndurerată,

† VLADIMIR.

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI AL ÎNTREGII MOLDOVE

* * *

Slujba de înmormântare va fi oficiată de PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, luni, 12 iunie 2017, începând cu ora 8.00, în biserica „Schimbarea la Față” din s. Cobâlea, r. Șoldănești.