Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 23 mai, 2012

A trecut la Domnul Arhimandritul Nicandru (Munteanu)

Direcţia mitropolitană adresează sincere condoleanțe rudelor şi fiilor duhovniceşti ai regretatului părinte arhimandrit Nicandru (Munteanu). Bunul Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Arhimandritul Nicandru a fost un slujitor al lui Hristos, care a purtat cu vrednicie povara preoției atât în vremea regimului ateist, cât şi după 1990, ducându-şi ascultarea la Mănăstirea Chiştelnița, r. Teleneşti şi în alte parohii.

***

Arhim. Nicandru (Munteanu) s-a născut la 11 august 1955. Absolveşte Seminarul Teologic din Odesa şi este hirotonit în anul 1983, apoi urmează studiile la Facultatea de Teologie din Bucureşti. A redeschis Mănăstirea Chiştelniţa, conducând Şcoala de cântăreţi bisericeşti.

Din cauza bolii, în ultimii ani se retrage în parohia „Chipul Domnului nefăcut de mână” din capitală, ctitoria sa, unde a şi lăsat testament de a fi înmormântat.