18:38, miercuri, 23 mai, 2012

A trecut la Domnul Arhimandritul Nicandru (Munteanu)

Direcţia mitropolitană adresează sincere condoleanțe rudelor şi fiilor duhovniceşti ai regretatului părinte arhimandrit Nicandru (Munteanu). Bunul Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Arhimandritul Nicandru a fost un slujitor al lui Hristos, care a purtat cu vrednicie povara preoției atât în vremea regimului ateist, cât şi după 1990, ducându-şi ascultarea la Mănăstirea Chiştelnița, r. Teleneşti şi în alte parohii.

***

Arhim. Nicandru (Munteanu) s-a născut la 11 august 1955. Absolveşte Seminarul Teologic din Odesa şi este hirotonit în anul 1983, apoi urmează studiile la Facultatea de Teologie din Bucureşti. A redeschis Mănăstirea Chiştelniţa, conducând Şcoala de cântăreţi bisericeşti.

Din cauza bolii, în ultimii ani se retrage în parohia „Chipul Domnului nefăcut de mână” din capitală, ctitoria sa, unde a şi lăsat testament de a fi înmormântat.