9:54, marți, 5 iunie, 2012

Pe teritoriul Spitalului Clinic Militar Central (SCMC) a fost sfințită o răstignire

Pe teritoriul Spitalului Clinic Militar Central (SCMC), cu ocazia aniversării XX-a de la formarea instituţiei, a fost sfințită o răstignire .

Răstignirea a fost înălţată la intrarea în SCMC şi este prima de acest fel pe teritoriul unei instituţii cu profil curativ a Ministerului Apărării. Un sobor de preoţi militari în frunte cu Prot. Corneliu Dobrogeanu, a oficiat un Te-Deum de sfinţire a răstignirii ce are înălţimea de peste doi metri..

Şeful SCMC, colonel Vladimir Trofimov, a opinat că înălţarea răstignirii este o iniţiativă menită să fortifice sănătatea spirituală a pacienţilor aflaţi la tratament în SCMC.

„Consider că edificarea acestei răstigniri va fi benefică pentru toate categoriile de pacienţi — militari, veterani şi simpli cetăţeni. Înălţarea unui răstigniri pe teritoriul unei instituţii curative consolidează valorile autentice ale ortodoxiei în sufletele pacienţilor noştri şi este benefică atît pentru liniştea lor sufletească, cît şi pentru recuperarea lor mai grabnică”, a subliniat domnul Vladimir Trofimov.

Cu ocazia jubileului de 20 de ani de la formare, generalul Stoian a felicitat personalul medical şi le-a urat tuturor multă sănătate şi realizări pe tărîmul profesional. De asemenea, Vitalie Stoian a decorat un grup de lucrărtorii medicali cu distincţii militare ale Armatei Naţionale şi le-a mulţumit pentru modul dedicat în care se implică în tratarea bolilor, alinarea suferinţei şi contribuţia continuă în dezvoltarea sistemului sănătăţii.

Sursa: www.army.md