Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:03, vineri, 27 aprilie, 2012

A fost sfinţit drapelul naţional din faţa Guvernului

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la ceremonia oficială de arborare a drapelului în fața Guvernului Republicii Moldova. La eveniment au fost prezenţi prim-ministrul Vlad Filat, membri ai primului Parlament al RM şi primul preşedinte al ţării, Mircea Snegur, precum şi membri ai Cabinetului de Miniştri şi deputaţi din Legislativul actual.

Tricolorul de 7 metri lungime şi 3,5 metri lăţime a fost binecuvântat prin stropire cu apă sfinţită de ÎPS Vladimir,  Mitropolitul  Chişinăului şi al Întregii Moldove, însoţit de un sobor de preoţi, după care militarii gărzii de onoare au arborat steagul pe catarg la înălţimea de cca 34 metri, unde va sta permanent.

Ziua drapelului naţional al Republicii Moldova este sărbătorită la 27 aprilie. Această zi a fost instituită de Parlament la 23 aprilie 2010.

Tricolorul a fost desemnat oficial drapel de stat pe 27 aprilie 1990 de către deputaţii primului Legislativ.