Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:50, luni, 24 decembrie, 2012

A fost pusa piatra de temelie a Bisericii Sfântul Nicolae din Thailanda, Bangkok

Sanctitatea Sa Patriarhul Kirill al Moscovei și al Întregii Rusii a binecuvântat construcția unei noi biserici ortodoxe, cu hramul Sfântul Nicolae făcătorul de minuni, în capitala Thailandei, Bangkok, informeaza Agentia de stiri Lacasuri Ortodoxe.

 Piatra de temelie a bisericii a fost pusa ieri, 20 decembrie 2012.

 In actul de intemeiere, trimis de Sanctitatea Sa, Arhimandritului Oleg Cerepanin, reprezentant al Bisericii Ortodoxe Ruse în Regatul Thailandei, se arata:

 „Acord binecuvântarea mea, construirii clădirii Bisericii Sfantul Nicolae, făcătorul de minuni, din Bangkok, Thailanda, conform proiectului prezentat. Prin mijlocirea Arhiepiscopului Nicolae al Mirelor Lichiei, Domnul să va binecuvânteze, clerici, mireni și pe voi toți cei care lucrati in parohiile Bisericii Ortodoxe Ruse din Thailanda, pentru această faptă bună și importantă”.

 Biserica urmeaza, conform planurilor, sa fie construita și sfințită în anul 2013, mai informeaza Agentia de stiri Lacasuri Ortodoxe.

www.stiri.lacasuriortodoxe.ro