8:18, marți, 28 februarie, 2012

A fost lansat un nou număr al revistei de informare şi atitudine civică „Atelier”

Sala Senatului a Universităţii de Stat din Moldova a găzduit lansarea noului număr al revistei de informare şi atitudine civică „Atelier”.

La eveniment au fost prezente mai multe somităţi ale mediului intelectual şi savant din Chişinău şi Bărila, România.

Festivitatea a început cu binecuvântarea Prot. Mitr. Octavian Moşin, paroh al Bisericii „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM.

Sfinţia Sa a dat o apreciere înaltă noului număr al revistei, datorită articolelor cu tematică spirituală din această ediţie, menţionând că acesta este un exemplu elocvent de colaborare rodnică dintre jurnalişti şi Biserică. În context, părintele Octavian şi-a exprimat speranţa că conlucrarea va deveni firească, urându-le iniţiatorilor proiectului multă inspiraţie pentru crearea lucrurilor ziditoare, de înaltă ţinută morală.

Munca echipei revistei „Atelier” a primit o apreciere înaltă şi din partea rectoratului Universităţii de Stat şi a oaspeţilor din România, care au rămas impresionaţi de profesionalismul colegilor de la Chişinău.

Numărul curent al publicaţiei, reflectă rezultatul muncii de cercetare depus de un grup de studenţi de la Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţe ale Comunicării, USM, care avându-i în frunte pe profesorii Andrei Dumbrăveanu şi Vasile Malaneţchi, au participat la lucrările unei tabere de jurnalism de patrimoniu cultural şi eclesial, desfăşurate în vara anului 2011 pe ambele maluri ale Prutului.

Circa 10 studenţi au fost găzduiţi la Mănăstirea Frumoasa, gustând din viaţa monahală şi exprimându-şi trăirile şi bucuriile lăuntrice. Astfel, al treilea an consecutiv tinerii jurnalişti au posibilitatea să sorbească din tezaurul duhovnicesc păstrat în astfel de oaze ale Ortodoxiei, precum sunt aşezămintele monahale.

Sursa: www.tineretulortodox.md