15:39, luni, 9 aprilie, 2018

A doua zi de Paști a fost celebrată prin slujire arhierească la Catedrala Mitropolitană

În cea de a doua zi a prăznuirii Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, numeroși credincioși și-au îndreptat pașii spre Catedrala Mitropolitană din Chișinău, pentru a împărtăși marea bucurie a Învierii Mântuitorului cu Episcopul de Orhei, precum și cu slujitorii sfântului lăcaș.

Într-o atmosferă și o bucurie pe măsura Sărbătorii, având binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Moldovei și Președinte al Sectorului Sinodal „Mănăstiri și viață monahală”, slujitorii și enoriașii, au vestit Vestea cea Mare, că HRISTOS A ÎNVIAT!, mulțumind într-un cuget Domnului că și-a învrednicit turma de a petrece în pace și liniște marea și atât de dorita sărbătoare.

Spre finalul întâlnirii pascale, Ierarhul Orheiului i-a felicitat pe toți cei prezenți cu prilejul Sfintelor Paști, apreciind prezența numărului impresionant de credincioși care, în pofida oboselii fizice au participat la slujba de noapte a Învierii.

Răspunsurile liturgice au fost date de cele două coruri ale Catedralei: corul mare (mixt) și corul de copii.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media