10:08, marți, 10 noiembrie, 2015

A demarat Săptămâna diasporei ortodoxe a Republicii Moldova în Italia

IMG_0173

Luni, 9 noiembrie, s-a dat start unei săptămâni duhovnicești pentru confrații noștri stabiliți sau aflați temporar la muncă în nordul Italiei.

Inițiativa aparține parohiilor în care slujesc preoți originari din Republica Moldova și în care marea majoritate a enoriașilor sunt din spațiul ex-sovietic.

Evenimentul se desfășoară cu binecuvântarea Episcopului Antonie, vicar-patriarhal, și cu concursul Departamentelor de caritate și catehizare din cadrul parohiilor Bisericii Ruse în Italia, în persoanele prot. Grigore Catan și arhim. Vladimir (Porubin).

Invitați:

Preot Octavian Moșin, doctor în teologie, Universitatea de Stat din Moldova.

Preot Mihail Bortă, șeful Seviciului de presă al Mitropoliei Moldovei

Grupul coral ”Întâmpinarea Domnului” al Asociației Studenților Creștini Ortodocși din Republica Moldova.

În program:

Vizitarea comunităților ortodoxe din nordul Italiei. Reflectarea vieții spirituale din parohiile vizitate.

Servicii divine. Concerte de cântare duhovnicească.

Desfășurarea conferințelor tematice, în cadrul cărora vor fi abordate astfel de subiecte:

Departe de casă, aproape de Dumnezeu;

Viața creștină în lumea secularizată;

Cum să dezrădăcinăm patimile?

Modele educaționale pentru familiile creștine de astăzi;

Cum sunt privite căsătoriile între ortodocși și romano-catolici, protestanți, musulmani;

Familiile infertile: remedii duhovnicești;

Relațiile părinți-copii; raportul soț-soție;

Cum să scăpăm de desfâu?

Actualitatea fecioriei?

Ce li se ascunde tinerilor din zilele noastre?;

Lansarea volumelor: ”Oamenii lui Dumnezeu din Basarabia de altădată”.

În prima zi, oaspeții au fost întâmpinați pe aeroportul din or. Milano. A fost vizitată biserica ”Sf. Trei Ierarhi” din or. Piacenza, unde părintele-paroh Grigorie Catan a oficiat un Te Deum la începutul activităților.

A urmat vizitarea muzeului bisericesc din oraș și prezentarea vieții spirituale din această zonă.

În seara zilei, a avut loc prima întrunire cu credincioșii parohiei ”Sf. Irh. Nectarie” din or. Parma, preot-paroh Dimitrie Doleanschii. Circa 40 de credincioși au lăsat grijile zilei și au venit pentru a gusta din hrana duhovnicească în cadrul unei întâlniri de suflet cu părintele Octavian Moșin.

S-a vorbit despre viața creștină departe de casă, cum e să trăiești creștinește în societatea secularizată, cum să cultivi virtuțile și să păstrezi vie credința drept-măritoare.

Au urmat diverse întrebări ale celor prezenți, un concert oferit de către grupul coral ”Întâmpinarea Domnului” și distribuirea cărții ”De la suflet la suflet”.

Părintele Mihail Bortă, șeful Seviciului de presă al Mitropoliei Moldovei, a transmis mesajul de felicitare din partea ÎPS Vladimir și a împărțit din partea ierarhului iconițe și cărți de rugăciune.

La final, părintele Dimitrie a mulțumit celor prezenți pentru participare și implicare, menționând că astfel de întâlniri vor fi tradiționale în preajma posturilor de peste an, care vin drept împrospătare pentru comunitatea religioasă.

Totodată, în cadrul întrunirii s-a anunțat colectarea de ajutorare pentru victimele conflictului armat din Ucraina.

Este de menționat faptul că în următoarele zile vor fi vizitate următoarele parohii:

Marți, 10 noiembrie, ora 18.00, oraşul Torino – parohia ”Sf. Maxim Mărturisitorul”

Preot-paroh – egum. Ambrosie 3406721375.

Miercuri, 11 noiembrie, ora 18.00, oraşul Padova – parohia ”Naşterea Maicii Domnului”

Preot-paroh – prot. Vasilie 3293241634

Joi, 12 noiembrie, ora 18.00, oraşul Rovereto – parohia ”Sf. Voevozi Mihail şi Gavriil”

Preot-paroh – prot. Ioan 3891666643

Vineri, 13 noiembrie, ora 18.00, oraşul Milano – parohia ”Sf. Ambrosie”

Preot-paroh – arhim. Ambrosie 3299626024

Sâmbătă, 14 noiembrie, ora 18.00, oraşul Brescia – parohia ”Sf. Treime”

Preot-paroh – arhim. Vladimir 3208544007

Duminică, 15 noiembrie, ora 11.00, oraşul Piacenza – parohia ”Sf. Trei Ierarhi: Vasilie cel Mare, Grigore Teologul şi Ioan Gură de Aur”

Preot-paroh – prot. Grigorie Catan 3284790723

Sfinte Liturghii vor fi oficiate în sobor de preoți:

Sâmbătă, 14 noiembrie, ora 9.30 – oraşul Milano – parohia ”Sf. Ambrosie”;

Duminică, 15 noiembrie, ora 9.30 – oraşul Piacenza – parohia ”Sf. Trei Ierarhi”