9:20, duminică, 27 septembrie, 2015

A avut loc sfințirea Inspectoratului de Poliție Dubăsari al MAI

Joi, 24 septembrie 2015, după o reparație capitală, a fost sfințit sediul Inspectoratului de Poliție Dubăsari al MAI. Evenimentul a demarat cu sfințirea unei Răstigniri amplasate la intrarea în curtea Inspectoratului.
Slujba de sfințire a fost oficiată de PC părinte Protopop prot. mitr. Teodor Pelin, părintele paroh prot. Teodor Vrabie, prot. Victor Gangan paroh s. Izbiște si prot. Iulian Pinteac paroh s. Cocieri. Bucuria acestor rușite datorează bunei chivernisiri și organizări a dlui Cazemir Trocin, colonel de poliție, Șef al Inspectoratului respectiv.
La festivitate au luat parte dl Grigore Policinschi, Președintele raionului Dubăsari, dna Angela Platon, reprezentantul Guvernului RM în teritoriu, dl Boris Talpă, Președintele Judecătoriei Dubăsari, dl Sergiu Russu, Procuror al rlui Dubăsari, dna Aurica Urîtu, primar al s. Ustea ș.a.
Printr-o părere comună s-a luat decizia ca patronul ceresc al Inspectoratului de Poliție Dubăsari să fie Sf. M. Mc. Gheorghe, purtătorul de biruință.
Așa să ne ajute Dumnezeu!