21:26, vineri, 15 iulie, 2016

A avut loc Ședința Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse. Decizii importante pentru Biserica Ortodoxă din Moldova

14

La 15 iulie, la reședința Patriarhală și Sinodală de la mănăstirea „Sfântul Daniel” sub președinția Sanctității Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril a început ședința Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse.

La lucrările înaltului for a participat, în calitate de membru permanent, ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove.

Înainte de începutul ședinței Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse, adresându-se către membrii Sinodului, s-a referit la tema terorismului în legătură cu tragedia care s-a produs în ajun la Nisa.

În cadrul ședinței Sfântului Sinod au fost luate decizii importante pentru Biserica Ortodoxă din Moldova. Astfel în urma raportului PS Pancratie, Episcop de Troițk, Președintele Comisiei Sinodale pentru Canonizarea Sfinților, la cererea ÎPS Mitropolit Vladimir și a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova, au fost luate în unanimitate următoarele decizii:

Extras din Condica № 68

1. Canonizarea Mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni (1746-1821) și ascultătoarei Agafia Maranciuc (?-1843) de la mănăstirea Cușelăuca.

2. Ziua de pomenire a Mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni a fost stabilită ziua trecerei sale la cele veșnice 30 martie (12 aprilie)

3. Ziua de pomenire a ascultătoarei Agafia Maranciuc a fost stabilită ziua trecerei sale la cele veșnice 9 (22) iunie

4. De a cinsti sfintele moaște a acestora conform Canoanelor Bisericii Ortodoxe.

5. De a picta icoanele acestor sfinți conform deciziilor canonice luate la Sinodul VII Ecumenic.

CONDICILE ședinței Sfântului Sinod din 15 iulie 2016 [Documente]

cu referire la http://www.patriarchia.ru/