19:42, luni, 26 august, 2013

A avut loc ședința lărgită a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

În această dimineață, Palatul Mitropolitan a găzduit ședința lărgită a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova, prezidată de către ÎPS Mitorpolit Vladimir, cu participarea Arhiereilor din cuprinsul Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, a Protopopilor din Eparhia de Centru și a membrilor comisiilor responsabile de organizarea festivităților prilejuite de aniversarea de două sute de ani de la înființarea Eparhiei de Chișinău.

În cadrul ședinței s-a discutat despre măsurile întreprinse pentru întâmpinarea Preafericitului Patriarh Kiril în Moldova și distribuirea însărcinărilor ulterioare dedicate acestui eveniment emblematic.

Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir a audiat rapoartele responsabililor din cadrul fiecărei comisii, după care a oferit indicațiile necesare pentru continuarea lucrărilor.

Întâistătătorul s-a arătat satisfăcut de procesul de pregătire a întâmpinării Preafericitului Patriarh Kiril și a celebrării celor două sute de ani de la întemeierea Eparhiei, îndemnând confrații slujitori să continue eforturile comune în acest sens