8:48, vineri, 29 iulie, 2016

A avut loc ședința extraordinară a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

IMG_9869

Joi, 28 iulie, imediat după slujba praznicală săvârșită la Catedrala mitropolitană, s-a desfășurat ședința extraordinară a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova, la reședința mitropolitană, sub președinția ÎPS Mitropolit Vladimir.

La întrunire au participat toți arhiereii din cuprinsul Mitropoliei Moldovei, după cum urmează:

ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari; PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat; PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni; PS Marchel, Episcop de Bălți și Fălești; PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni; PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove.

Ierarhii au discutat aspecte cu privire la canonizarea Mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni și a Fericitei Agafia Maranciuc de la Mănăstirea Cușelăuca.

La Sinod au fost invitați Arhimandritul Filaret, starețul Mănăstirii Căpriana și Egumena Vera, stareța Mănăstirii Cușelăuca, care au adus la cunoștința membrilor Sinodului mai multe detalii ce țin de organizarea acestor două mari evenimente ce vor avea loc în cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova.

În urma discuțiilor, Sinodul a decis organizarea slujbei de canonizare a Mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni la data de 3 septembrie, la Mănăstirea Căpriana, iar a Fericitei Agafia la data de 24 septembrie, la Mănăstirea Cușelăuca.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media