21:19, luni, 10 iulie, 2017

A avut loc Şedinţa Comisiei Sinodale pentru elaborarea Statutului Bisericii Ortodoxe din Moldova în noua redacţie

Luni, 10 iulie 2017, a avut loc Şedinţa Comisiei Sinodale pentru elaborarea Statutului Bisericii Ortodoxe din Moldova în noua redacţie.

Şedinţa a fost deschisă de Preşedintele Comisiei Sinodale pentru elaborarea Statutului Bisericii Ortodoxe din Moldova, numit de Sinodul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Preasfinţitul Petru, Episcop de Ungheni şi Nisporeni.

La şedinţă a luat parte câte un membru din fiecare Episcopie, care au venit cu propuneri şi sugestii la elaborarea Statutului Bisericii Ortodoxe din Moldova în noua redacţie.

Ordinea de zi a cuprins cuvântul introductiv rostit de PS Petru, prezentarea agendei și discuții pe marginea statutului de organizare şi funcţionare a Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Proiectul Statutului Bisericii Ortodoxe din Moldova va fi aprobat ulterior la ședința Sinodului BOM, înaintat Sfântului Sinod BORu spre coordonare, pentru ulterioara înregistrare conform prevederilor legale.

cu referire la http://episcopia-ungheni.md/