Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:10, joi, 21 aprilie, 2016

A avut loc adunarea protopopiatului Telenești

DSC00575Mercuri, 20 aprilie, 2016, cu binecuvântarea Înalt Prea Sfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, în biserica cu hramul «Acoperamîntul Maicii Domnului» din s.Baneștii Noi r. Telenești, a avut loc ședința administrativă și mărturisirea preoților din Protopopiatul de Telenești, fiind convocată de către protoiereul Marian Boldescu, protopopul acestui raion.

În cadrul adunării s-au discutat activitățile care purcede la pregătirile de sărbătorile Pascale.

-Cum se desfăsoară întrunirile cu tinerii în această perioadă a ,,Săptămînii Tineretului Ortodox”.
-Prudența preotului paroh de a deminua riscul incendiilor în perioadă actuală.
-Solicitarea cererilor de la părinți, în perioadă lunii mai ,pentru predarea religiei în școală.
-Preconizarea conferințelor teologice în teritoriu.
-Desfășurarea ,,Festivalulu Pascal” pe data de 3 mai în protopopie.

Au urmat probleme curente și comunicări administrative, fiind abordate diverse aspecte ce țin de activitatea culturală, pastoral-misionară și administrativă a parohiilor din Protopopiatul Telenești. În biserică s-a săvîrşit Taina Sfintei Mărturisiri pentru preoţii din această circumscripţie.