Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

19:08, joi, 15 noiembrie, 2012

A avut loc adunarea preoţilor din Protopopiatul Ialoveni

În dimineaţa zilei de 15 noiembrie a.c., biserica “Acoperământul Maicii Domnului” din s. Cigârleni a găzduit şedinţa Blagociniei de Ialoveni, prezidată de către părintele protopop Prot. Mitr. Anatolie Stefanov.

În cadrul întrunirii, slujitorii au făcut cunoştinţă cu ultimele directive ale Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova, primind indicaţii de la părintele protopop referitor la organizarea evenimentelor religioase la sfârşitul anului 2012, începutul anului 2013.

Totodată, în cadrul adunării au fost puse în discuţie şi chestiuni ce ţin de organizarea activităţilor pastorale şi caritative din Protopopiat, trasându-se priorităţile pentru următorul trimestru.