Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:40, vineri, 27 martie, 2015

A avut loc adunarea preoţilor din Protopopiatul de Ialoveni

Recent, Prot. Mitr. Anatolie Stefanov, Protopop de Ialoveni, a prezidat adunarea preoţilor din circumscripţie. Evenimentul a fost precedat de oficierea Liturghiei Darurilor înainte Sfinţite şi de mărturisirea preoţilor. În cadrul şedinţei, Preacucernicul Părinte Anatolie a adus la cunoştinţa slujitorilor hotrârile şi indicaţiile Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir, din cadrul adunării cu protopopii Eparhiei de Chişinău, care a avut loc anterior la Palatul Mitropolitan.

Un spaţiu aparte s-a rezervat discuţiilor cu privire la pregătirile din Protopopiat pentru prăznuirea Învierii Domnului. În acest context, Părintele Prtopop a îndemnat slujitorii să se implice mai activ în activităţile pastorale, îmbinate cu asistenţa morală şi caritabilă a credincioşilor, în special a celor din păturile socialmente vulnerabile.

Totdată, s-a discutat şi asupra planului de acţiuni cultural-duhovniceşti, programte pentru perioada Pascală.