12:42, miercuri, 20 mai, 2015

A avut loc Adunarea ordinară a Protopopiatului Sectorului IV, Chișinău

IMG_0557

În data de 19.05.2015. a avut loc Adunarea ordinară a Protopopiatului Sectorului IV, or. Chișinău.

Adunarea s-a desfășurat în incinta bisericii cu hramul “Cuvioasa Parascheva” din satul Togatin, preot paroh fiind Prot. mitr. Vrînceanu Rodion.

Clericii protopopiatului au pus în discuţie diverse probleme organizatorice şi administrative în vederea identificării unor soluţii pentru o mai bună colaborare între parohii, atât la nivelul împreunei-slujiri, cât şi privitor la îndrumarea credincioşilor. Cei prezenţi şi-au împărtăşit experienţele pastorale din parohii. De asemenea, adunarea a discutat despre problemele actuale ale Protopopiatului şi despre necesitatea unei solidarităţi a tuturor parohiilor în rezolvarea cu bine a acestora.

Totodată în cadrul întâlnirii, clericii în format de dialog au discutat despre “Cele șapte taine ale Bisericii”.

La adunare au participat majoritatea preoților din Protopopiatul sectorului respectiv.

Sursa: http://protopopiatchisinau.md/