20:04, luni, 27 iulie, 2015

A avut loc Adunarea ordinară a preoților din Protopopiatul sectorului IV, Chișinău

IMG_0570

În data de 23.07.2015. a avut loc Adunarea oridinară a preoților din cadrul Protopopiatului Sectorului IV mun. Chișinău. Adunarea s-a desfăşurat în incinta bisericii cu hramul „Sf. Ioasaf de Belgorod” sectorul Ciocana, preot paroh Grigorie Cojocaru.

Sedinţa a început cu rugăciunea obişnuită, după care părintele protopop, protoiereul mitrofor Iurie Zagnat, a adus la cunoştinţa preoţilor ultimile directive ale Direcției Mitropolitane.

Pe ordinea de zi au fost prezentarea rapoartelor de activitate a parohiilor Protopopiatului Sectorului IV mun. Chișinău.

Totodată în cadrul întâlnirii, clericii în format de dialog au discutat despre “Sfânta Taină a Preoţiei”.

Un alt subiect al discuţiei preoţilor a constituit nivelul misiunii ortodoxe, accentuându-se necesitatea sporirii activităților misionare în cadrul circumscripției respective.

Sursa: http://protopopiatchisinau.md/