12:42, miercuri, 26 decembrie, 2012

915 copii botezaţi de Patriarhul Georgiei

În ziua de 17 decembrie 2012, în ziua Sfintei Muceniţe Varvara, Preafericitul Ilie al II-lea, Patriarhul Georgiei a celebrat, conform tradiţiei, Taina Sfântului Botez unor copii.

Este vorba despre 915 copii, aşa cum a comunicat Fondul Internaţional Caritativ al Patriarhului Georgiei. Botezul s-a desfăşurat în Catedrala Sfintei Treimi din Tbilissi, cea mai mare biserică a Georgiei.

Este cel de-al 25-lea botez, celebrat personal de patriarh, care are acum peste 14 000 de fini în întreaga ţară.

Cu acordul părinţilor, Primatul Bisericii Ortodoxe a Georgiei devine naş fiecărui al treilea copil născut într-o familie şi copiilor următori. Patriarhul ajută pe toţi copiii care nu au posibilităţi material, o mare parte din fondurile Patriarhiei fiind închinată acestei activităţi nobile. Orice copil nedorit sau născut într-o familie fără posibilităţi materiale, sau de mame singure, este botezat şi ajutat de către ierarh.

Ziua Sfintei Muceniţe Varvara, protectoarea copiilor, este una dintre cele mai sfinte zile din calendarul ortodox al georgienilor.

www.doxologia.ro