13:40, miercuri, 9 mai, 2012

500.000 de englezi au semnat o petiție împotriva redefinirii căsătoriei

Peste 500.000 de oameni au semnat petiția circulată de Coaliția pentru Căsătorie (Coalition for Marriage – C4M), care solicita guvernului britanic să păstreze definiția căsătoriei ca o uniune între un bărbat și o femeie.

Interesant este că, așa cum remarcă Christian Post, petiția a fost semnată de mai mulți oameni decât au votat în alegerile locale în orașe mari ale țării, precum Birmingham și Manchester.

Petiția a fost lansată ca răspuns la o inițiativă a guvernului britanic de a refedini legal căsătoria, astfel încât aceasta să curpindă și cuplurile cu parteneri de același sex.

Colin Hart, directorul C4M, a declarat că planurile guvernului erau „radical și profund nedemocratice” și că „schimbarea căsătoriei nu e ca o creștere sau o scădere a ratei TVA”, ci „ar fi avut implicații profunde la toate nivelurile societății și pentru toate grupele de vârstă”.

Sursa: http://www.semneletimpului.ro