14:03, marți, 6 noiembrie, 2012

400 de ani de la „sfârșitul durerilor” în Rusia

Pentru prima oară în istoria recentă, s-a desfășurat o procesiune la Sankt Petersburg cu ocazia sărbătorii Icoanei Maicii Domnului din Kazan.

Icoana făcătoare de minuni Kazanskaia este una dintre cele mai cinstite icoane în poporul ortodox rus. După ea s-au pictat mii de copii care au fost trimise în toată lumea ortodoxă. Există astăzi mai multe cărți cu miile de minuni pe care Maica Domnului le-a săvârșit prin icoana ei făcătoare de minuni.

În 4 noiembrie 2012, s-a sărbătorit aniversarea a 400 de ani de la sfârșitul perioadei de durere care s-a terminat în 1612. În această perioadă rușii au fost stăpâniți de o coaliție polono-lituaniană și o foamete cumplită a ucis o treime din populația Rusiei.

Peste 5000 de oameni au participat la această procesiune în care s-au înălțat rugăciuni pentru mântuirea poporului și pentru izbăvirea de foamete și de alte dureri.

www.doxologia.ro