14:38, miercuri, 16 iulie, 2014

35.000 de noi martiri, cuprinşi într-o bază de date de proporţii

Numărul celor care au suferit pentru credinţa lor în secolul XX în Rusia, conform bazei de date alcătuite recent de Universitatea ortodoxă Sfântul Tihon (PSTGU), a ajuns în prezent la aproximativ 35.000 de persoane, a declarat pentru RIA Novosti, în aceste zile, rectorul Universităţii, protopopul Vladimir Vorobiev.

„Informațiile din bazele de date colectate nu îi amintesc doar pe noii martiri iluștri, ci pe toţi cei care au suferit pentru Hristos și pentru credință. Acum, aceste personalităţi sunt 35.000. Nu deţinem doar numele lor, ci tot ceea ce se poate şti despre ei. Informațiile biografice putând fi obținute din dosarele de anchetă, fotografii, lucrări scrise”- a spus Pr. Vladimir.

Potrivit acestuia, această bază de date este parte dintr-o mare lucrare a universităţii. „Avem un departament de istoria modernă a Bisericii Ortodoxe Ruse – secolul XX. Este linia principală de muncă”, a spus Pr. Vladimir.

După ce primul val de represiune împotriva clerului (1918-1920) a dus la pierderea a mai mult de 9000 de vieți, peste 10.000 de preoți au fost condamnați în timpul campaniei în care s-a profitat de proprietăţile Bisericii, care a început în 1921.

2000 dintre aceştia au fost împușcați. În timpul industrializării, când a avut loc campania de topire a clopotelor, numărul de lăcaşuri (anii 1930-1934) a scăzut cu aproape o treime. Firesc, clerul nu putea accepta în tăcere acest lucru. În vara anului 1937, a venit şi ordinul de executare, în câteva luni, a tuturor mărturisitorilor deținuți în lagăre și închisori.

În tot acest timp şi după 1938, au fost reprimaţi 200.000 de credincioși.

www.lonews.ro