11:13, vineri, 2 noiembrie, 2012

300 de ani de ortodoxie în China

În 2012, Biserica ortodoxă din China sărbătoreşte 300 de ani de existenţă şi misiune.

În 1712, s-a înfiinţat prima misiune ortodoxă în Pekin (Beijing). Părintele Maxim Leontiev a fost primul preot ortodox care a făcut misiune la cazacii din China (aşa numiţii albazini). El a trecut la Domnul în acelaşi an. Albazinii ortodocşi lipsiţi de păstorul lor spiritual, i-au cerut lui Lifan Yuan, însărcinatul cu minorităţi naţionale al Imperiului Quing, un nou preot, care le-a fost trimis.

În 1712, Împăratul Chinei, Kangxi a emis un decret în care permitea misiunea eclesiastică rusă în China să-şi înceapă activitatea şi s-a adresat Împăratului Petru cel Mare al Rusiei, pentru a-I trimite la Pekin o misiune ortodoxă pentru a se ocupa de credincioşii ortodocşi din Imperiu.

www.doxologia.ro