10:25, marți, 8 aprilie, 2014

150 de ani de la prima slujire ortodoxă în Mongolia

În aceste zile, la sediul central poștal din Ulaanbaatar a fost lansată o colecţie nouă de plicuri poştale, dedicată împlinirii a 150 de ani de la prima slujire ortodoxă în Mongolia.

În aprilie 1864, într-o mica biserică ortodoxă închinată Sfintei Treimi, din imediata vecinătate a clădirii Consulatului Rus în Urga (vechiul nume al Ulan Bator), preotul John Nikolsky a oficiat prima Sfânta Liturghie ortodoxă din ţară. Această zi este considerată şi ziua de naştere a Parohiei Sfânta Treime a Bisericii Ortodoxe Ruse din Mongolia.

În timpurile sovietice parohia nu a funcţionat, viaţa bisericii a fost restaurată însă începând din anii 1990. În vara anului 2001, Mitropolitul Kirill de Smolensk şi Kaliningrad (acum Patriarh al Moscovei și al Întregii Rusii) a pus piatra de temelie a noii biserici dedicate Sfintei Treimi. Lăcaşul ortodox a fost construit şi sfinţit în 2009

www.lonews.ro