11:27, miercuri, 5 iunie, 2013

1025 de ani de la creştinarea poporului rus

Rusia sărbătoreşte 1025 de ani de la creştinarea poporului rus.

În acesată sărbătoare grandioasă, s-a implicat atât Biserica Ortodoxă cât şi statele care cuprind pe ruşi, bieloruşi şi ucraineni. Sărbătoarea va fi celebrată în tot arealul slav, prin slujbe, simpozioane, evenimente culturale, expoziii, pelerinaje, procesiuni etc.
Evenimentul cel mai important din acest complex este procesiunea cu moaştele Sfântului Prinţ Vladimir, creştinătorul ruşilor, care a plecat din Moscova în 31 mai şi care parcurge cele mai importante oraşe ale Rusiei: Vladivostok, Khabarovsk, Novossibirsk, Ekaterinbourg, Nijni-Novgorod, Rostov-pe-Don, Piatigorsk, Sankt-Pétersbourg. Mii de oameni purtând icoane şi cruci în mâini, merg pe jos sute de kilometri cântând imne religioase şi rugându-se la locurile sfinte ale ortodoxiei ruse. Procesiunea se va încheia la Kaliningrad.
„Numai în unitatea punctelor de vedere şi a convigerilor, cu o atitudine prudentă în faţa istoriei comune, putem să menţinem înţelegerea reciprocă între popoarele surori şi să ne opunem forţelor care promovează diviziunea” a spus Preafericitul Kirill, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Ruse.
Sunt 1025 de ani de când Prinţul Vladimir a botezat în apele Niprului locuitorii pământuilui rus. Acest eveniment a schimbat radical viaţa poporului rus, l-a transformat. Astăzi este greu să chemăm patria noastră sfântă. În jurul nostru sunt numeroase probleme. Însă deschidem Evanghelia şi vedem că fiecare om credincios este moştenitor al Împărăţiei lui Dumnezeu. Voi sunteţi lumina lumii, ne spune Domnul. Deci, să păstrăm credinţa ortodoxă în inimile noastre!” a spus Mitropolitul Victor de Tver şi Kachinsk participanţior la procesiunea patriarhală intitulată „O, Rusia, păstrează-ţi credinţa ortodoxă” care se va derula din 1 iunie până în 7 iulie şi va merge de la izvoarele fluviului Volga până la Astrahan.
Punctul culminant al festivităţilor va avea loc la Moscova (25-26 iulie), Kiev (27-28 iulie) şi Minsk (29-30 iulie) cu participarea tuturor ierarhilor Bisericii Ruse.

www.doxologia.ro