9:04, duminică, 3 iunie, 2012

„Ziua Porţilor Deschise” la Institutul Saint Serge din Paris

Institutul Teologic Universitar Saint Serge din Paris, una dintre cele mai prestigioase instituţii academice teologice ortodoxe a anunţat organizarea în 9 iunie 2012 a Zilei Porţilor Deschise.

Intrarea este liberă. Vizitatorii vor putea vedea Biserica Sf. Serghie călăuziţi de părintele Nicolae Ozolin, teolog reputat şi cadru didactic la acest institut. De asemenea, cei prezenţi vor putea degusta specialităţi culinare din diferite ţări ortodoxe, asculta mai multe corale în concert, audia o conferinţă a lui Michel Stavrou, profesor aici, sau descoperi atelierul de icoane al Elisabetei Ozolin. Ţările ortodoxe reprezentate la acest eveniment vor fi în ordine alfabetică Bulgaria, Egipt, Etiopia, Georgia, România, Rusia şi Serbia.

În acest an, în mod special, va exista şi o serată greco-libaneză, cu muzică greacă şi libaneză şi cu dansuri tradiţionale din aceste ţări.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com